Solar Home PCU – Umang 1500VA-12V
Cost Effective PCU compatible with SMF Gel and Tubular Batteries
    • Inbuilt PWM Solar Charge Controller.
    • Multi-Colour LCD Display.
    • Freq.-Available 50 & 60Hz.
    • Multi Charging Stage (Bulk, Absorption & Float) Auto Equalize in a month.
    • Solar Priority for Load & Battery Charging.
    • Preference to Solar Power over Grid Power.
    • Pure Sine Wave Output.
    • Protections : RBP, RSPV, OVL, BL, BH, S.Ckt, I/P HV& LV, OHT.
    • Compatible with DG as an Input Source.
    • Compatible with IT Load.
    • Compatible with SMF, Gel & Tubular Batteries.
    • Priority Selection – PCU, Smart & Hybrid for Saving Energy and Money
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Categories: ,
Trust Badge Image
Description
  • Multi-Colour LCD Display.
  • Freq.-Available 50 & 60Hz.
  • Pure Sine Wave Output.
  • Compatible with IT Load.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Solar Home PCU – Umang 1500VA-12V”
Your email address will not be published.
Specification
Parameters Rating
Model No. UMANG 1100 UMANG 1600 UMANG 2025 UMANG 3050 UMANG 4500
System Capacity 850VA 1050VA 1500VA 2200VA 3500VA
Operating DC Voltage 12V 24V 48V
Switching Element Mosfet
Charger Topology Boost Mosfet
Battery  Capacity 200AH MAX.
Operating Mode SMART/PCU/HYBRID Smart mode
DG mode Enable/Disable Disable
Parameters (Grid) Default Value Variable Range
Nominal Grid Voltage 230V 1Φ
Nominal Grid frequency 50Hz
Frequency Range 47-53Hz + 1Hz
Default mode  TUB/SMF Tubular
Grid Charging Voltage TUB Boost 14.5V+0.2V 13.5V-15V
Grid Charging Voltage Float 13.8V+0.2V 13V-14.2V
Grid Charging Voltage SMF Boost 13.5V+0.2V 13.5V-14.2V
Grid Charging Voltage Float 13.5V+0.2V 13.5V-14.2V
Battery Charging Method 4 Stages Bulk/Absorption/Float/Equalize
Grid Charging Voltage (Equalize) After 30 Days NA
Grid Charging Current (Normal/Boost) 12A/15A +2A 1A-20A
Optional Grid charging Enable/Disable Enable
Grid Reconnect @ Battery Voltage 11.8V+0.2V 11V-12V
Grid Low Cut Voltage IT MODE ENABLE 170V + 10V
Grid Low Cut Recovery 180V + 10V
Grid High Cut Voltage 265V + 10V
Grid High Cut Recovery 255V + 10V
Grid Low Cut Voltage IT MODE DISABLE 100V + 10V
Grid Low Cut Recovery 110V + 10V
Grid High Cut Voltage 290V + 10V
Grid High Cut Recovery 280V + 10V
Changeover (Batt. to Mains) IT Mode Enable/Disable <5ms
Changeover (Mains to Batt.) IT MODE : ENABLE <12ms
IT MODE : DISABLE <30ms
Parameters (Inverter)
Output Phase 1Φ
Nominal Output Voltage 220V±8%
Nominal Frequency 50Hz±1% 50-60Hz
Max. Output Current 2.1A 2.9A 4.3A 6.8A 10.0A
Battery Low Buzzer 10.8V+0.2V Battery Low Cut +0.3V
Battery Low Cut 10.5V+0.2V 10V-11.5V
Battery High Cut 16.5V+0.2V 16.5V-17.5V
Output Waveform Sinewave
Typical Efficiency ≥80% ≥85%
Voltage Harmonic <3% (Linear Load)
Note : 1HP Motor Load Run for 15min with alarm (1 sec ON 5sec OFF) in  3050 Model.
IT Mode Enable  >100% After 30 sec delay 1st Time Shut Down
>150% Output Goes Down
Motor 1 HP NA Yes (<7.5A) Yes
LED Indication System ON, (IT Mode, SMF/TUB, Boost Chg., DG Mode, Grid Chg.) Enable/Disable.
Switches (Micro) Reset for System ON/OFF, UP, Down, Back, Enter(For LCD Calibration)
Parameters (Solar)
Switching Element Mosfet
Type of Charger PWM
SPV Charging Voltage (Boost) TUBULAR 15V+0.2V 14.2V-15.5V
SPV Charging Voltage (Reconnect) 14.2V+0.2V 13.1V-14.5V
SPV Charging Voltage (Boost) SMF 14.0V+0.2V 13.6V-14.5V
SPV Charging Voltage (Reconnect) 13.7V+0.2V 13.6V-14.5V
Efficiency ≥95%
Solar Current MIN. >3A (Below 3A, System will act like Solar Absent)
Max. Solar  Current . 50A
Input Voltage Range (Min – Max)Voc 17V-25V 31V-49.5V 60V-99V
Maximum PV Power Recommended 700W 850W 1350W 2000W 3000W
Parameters (Environment)
Operating Temperature 0-50°C
Cooling Fan
Max. Relative Humidity @25°C (non Condensing) 95%